Aktuality
Policie ČR jako partner
Historický okamžik
Historický okamžik: Zástupci Svazu obecních a městských policií ČR poprvé na poradě policejního prezidenta a krajských ředitelů Policie ČR
V Hotelu Spiritka dne 26. 6. 2025 došlo k významnému a historickému kroku ve vzájemné spolupráci mezi obecními a městskými policiemi a Policií České republiky. Poprvé v historii byli zástupci Svazu obecních a městských policií ČR, z. s. (SOMP ČR), oficiálně pozváni na poradu policejního prezidenta, generálporučíka Mgr. Martin Vondrášek
Kromě policejního prezidenta se porady zúčastnili také zástupci Policejního prezidia ČR, krajští ředitelé Policie ČR nebo jejich náměstci a za SOMP ČR zástupci z celkem 11 krajů České republiky.
Atmosféra jednání byla velice přátelská a konstruktivní. Toto setkání otevřelo důležitou platformu pro systematické prohlubování spolupráce mezi obecními policiemi a Policií ČR, což je v kontextu zajišťování bezpečnosti a veřejného pořádku ve městech a obcích více než aktuální.
Hlavní projednávaná témata:
Zařazení obecních policií mezi složky IZS
Jedním z klíčových bodů jednání byla otázka možného zařazení obecních policií mezi složky Integrovaného záchranného systému (IZS), a to s rozdělením na základní a ostatní složky. Tento krok by mohl významně posílit postavení a připravenost obecních policií v rámci řešení krizových a mimořádných událostí.
Spolupráce při zajišťování veřejného pořádku
Účastníci se otevřeně věnovali tématu personální situace u obecních policií i Policie ČR, včetně reálných a zákonných možností rozšiřování pravomocí městských policií. Velký prostor dostala i problematika stanovování úseků pro měření rychlosti, kdy padl návrh, aby si obce mohly určovat místa měření podle aktuálních potřeb a dopravní situace, přičemž Policie ČR by je pouze brala na vědomí. Dále se diskutovala spolupráce při předávání podezření ze spáchání trestného činu.
Vzdělávání a výcviky
Obecní policie mají zájem o užší spolupráci s Policií ČR v oblasti vzdělávání a výcviků, konkrétně:
• odborné vzdělávání strážníků v oblasti dopravy (např. odběry biologického materiálu u řidičů pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek),
• možnost využívání policejních střelnic a instruktorů (zejména pro výcvik s dlouhými zbraněmi),
• společná taktická cvičení, například pro situace typu aktivní útočník nebo zvládání krizových situací při hromadném shromažďování osob,
• vzdělávání strážníků v oblasti cizinecké problematiky, zejména v rozpoznávání falešných dokladů a dokumentů.
Využívání zařízení Ministerstva vnitra ČR
Zazněla také myšlenka umožnit obecním policiím využívání krajských vzdělávacích a rehabilitačních středisek Ministerstva vnitra k pořádání školení, jednání a konferencí.
Propojení informačních systémů a komunikačních nástrojů
Důležitým bodem byla potřeba užší spolupráce a provázání informačních systémů mezi městskými policiemi a Policií ČR. Diskutovala se i možnost vytvoření jednotného komunikačního systému pro operativní sdílení informací mezi jednotlivými obecními policiemi a Policií ČR napříč kraji.
Budoucnost přestupkového řízení
Toto první oficiální pracovní setkání zástupců SOMP ČR s vedením Policie ČR je bezesporu významným milníkem a potvrzením, že spolupráce mezi státní a obecní složkou je klíčem k efektivnímu zajištění bezpečnosti občanů v celé republice.
